Pierwszy Europejski Festiwal Schumana 13 maja 2017 w Wilanowie

W sobotę, 13 maja 2017 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie w godzinach 10.00 – 16.00, pod patronatem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, odbędzie się, „Pierwszy Europejski Festiwal Schumana”. Organizatorami „Pierwszego Europejskiego Festiwalu Schumana” są Instytut Myśli Schumana i Grupy Schumana, które powstały 13 grudnia 2015 roku. To z ich inicjatywy został powołany do życia, 11 lipca 2016 roku Instytut Myśli Schumana, łączący wszystkie Grupy działające w Polsce. Wybór takiej daty na Festiwal jest nieprzypadkowy, gdyż Robert Schuman zawierzył się Maryi w swego rodzaju akcie Totus Tuus i w dalszej kolejności będziemy co roku organizowali takie Festiwale właśnie 13 maja. Festiwal zainauguruje uroczysta Msza Święta, której będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Piotr Jarecki. Obok oprawy muzycznej uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję wysłuchać prelekcji o Robercie Schumanie oraz uczestniczyć w wielu warsztatach poświęconych różnym aspektom życia społecznego w świetle idei przyświecających działaniom tego wielkiego człowieka. Wstęp na Festiwal jest wolny, a szczegółowe informacje dotyczące tego ważkiego wydarzenia można znaleźć na stronie IMSchuman.com.

Prosilibyśmy o zamieszczenie informacji o Festiwalu na stronach internetowych parafii oraz o skierowanie prośby do wszystkich wiernych, aby przybyli jak najliczniej na Festiwal.

Uważamy, że budowanie jedności, solidarności i pokoju w Europie nie może odbywać się bez Roberta Schumana i jego idei opartych na wartościach chrześcijańskich, które mają między innymi na celu propagowanie wartości patriotycznych, budowanie relacji między ludźmi i wspieranie rozwoju narodów w duchu solidarności.Chcemy pokazywać Polakom rzeczywiste idee, które głosił Robert Schuman a nie ich „fikcyjne deformacje”, aby można było przynosić owoce w życiu społecznym i publicznym. Przez Festiwal chcemy pobudzić Polaków do refleksji wokół tak ważnego tematu dla budowania „Europy Schumana” a nie Europy, w której niszczy się jej chrześcijańskie korzenie. Chcielibyśmy przy tej okazji przypomnieć, że Grupy Schumana wraz z księdzem infułatem Ireneuszem Skubisiem, moderatorem Ruchu Europa Christi były współorganizatorami pielgrzymki na Jasną Górę, gdzie podczas Apelu Jasnogórskiego 11 marca 2017 r. godz. 21.00 poprowadzonego przez J. E. Abpa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, otrzymaliśmy specjalne błogosławieństwo na naszą misję. Następnie w niedzielę 12 marca o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu uczestniczyliśmy we mszy św. pod przewodnictwem J. E. Bpa Artura Mizińskiego, sekretarzem KEP. Po Mszy św., w auli o. Kordeckiego, odbył się I Kongres Grup Schumana z udziałem postulatora procesu beatyfikacyjnego o. prof. Bernardo Ardura oraz J. E. Biskupem Arturem Mizińskim.

Przy tej okazji chcemy prosić wszystkich czcigodnych kapłanów o wspieranie oraz błogosławienie misji Instytutu Myśli Schumana i Grup Schumana, które działają na rzecz przemiany Polski i Europy w duchu Sługi Bożego Roberta Schumana. W ramach takiego wsparcia prosimy o odprawianie comiesięcznych mszy w intencji rychłej beatyfikacji Roberta Schumana oraz zachęcanie parafian do tworzenia Grup Schumana na terenie parafii. Pragniemy także zasugerować włączenie się w dzieło „Wigilii bez granic”, o której piszemy w załączonym liście.

Obecnie jest już wiele osób w różnych regionach Polski związanych z Instytutem i Grupami Schumana, a wśród nich są także księża. Spotkaliśmy też na naszej drodze biskupów, którzy pobłogosławili nasze podążanie za Sługą Bożym Robertem Schumanem nazywanym „świętym w garniturze”.

Ut Omnibus Glorificetur Deus,

Prezes Instytutu Myśli Schumana

Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak,

Uroczyste obchody 75 – lecia istnienia klasztoru i działalności apostolskiej Sióstr Niepokalanek

17 października br. w kościele parafialnym w Łomiankach-Burakowie przy ul. Jana III Sobieskiego 2a obchodziliśmy Jubileusz 75 – lecia pobytu oraz  pracy apostolskiej ss. Niepokalanek w tym miejscu.

Wydarzenie to uświetnił swą obecnością J.E.ks. Bp. Michał Janocha. Początek uroczystości miał miejsce w sali widowiskowej przedszkola ss. Niepokalanek gdzie siostra przełożona Anna przywitała ks. Biskupa i gdzie dzieci zaprezentowały swój artystyczny program. Po przejściu do kościoła i małym muzycznym wstępie (organy i flet) siostra Macieja(dotychczasowa przełożona sióstr) wygłosiła bardzo interesującą prelekcję ukazującą historię sióstr Niepokalanek we Wrzosowie-Burakowie. O g. 18 –tej rozpoczęła się msza święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. bp. Michał Janocha. Towarzyszyli Mu ks. Dziekan Kazimierz Gers, Ks. Kapelan Sióstr Wojciech Szulczyński, ks. Zbigniew Sajnóg – były proboszcz, który rozbudował kaplicę zakonną do stanu obecnego kościoła parafialnego, o. Czesław – przełożony oo. Kamilianów z klasztoru znajdującego się na terenie parafii w Burakowie, ks. prof. Marek Starowieyski – wieloletni kapelan ss. Niepokalanek oraz obecny ks. prob. Jerzy Wikieł. W homilii ks. Bp. Michał w piękny sposób ukazał postać Maryi jako uosobienie Mądrości Bożej, a przy tym odwołując się do statui Matki Bożej Jazłowieckiej znajdującej się w centralnym miejscu prezbiterium kościoła ukazał trud rzeźbiarski autora Tomasza Oskara Sosnowskiego jako metaforę pracy duchowej człowieka w tworzeniu własnego oblicza przed Bogiem. Uroczystość zakończyły podziękowania parafian skierowane do ks. biskupa, jak również do sióstr. Wszyscy zebrani uczestnicy uroczystości zostali przez to wydarzenie wydatnie podniesieni na duchu – Deo gratias!  

Wieczór słowno-muzyczny pt ‘'Echa Kresów”

Echa Kresów

Kresy to dawne ziemie Rzeczypospolitej zabrane przez zaborców – w tym wypadku przez Rosję. Kto spędził tam dzieciństwo ten zapisał w sobie piękno tego obszaru. Nosiła je w swym sercu również Marcelina Darowska – patronka naszej parafii - poprzez Jej słowa, a także muzykę stamtąd pochodzącą udało się ukazać atmosferę tamtych miejsc. W dzień parafialnego święta – rocznicy beatyfikacji naszej Patronki przypomnieliśmy sobie postać Marceliny z Jej lat spędzonych właśnie tam, na ziemiach dzisiejszej Ukrainy. W wieczorze słowno-muzycznym “Echa Kresów” pani Elżbieta Kijowska czytając fragmenty listów Marceliny przybliżyła nam niezwykłą postać Marceliny, a duet fortepianowy Lucjusz Pinkosz i Olga Dumańska ożywili czar tamtych stron poprzez muzykę kompozytorów kresowych Juliusza Zarębskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wszystko zaś połączył genialną swą muzyką Fryderyk Chopin. Błogosławiona Marcelina tym bardziej więc sugestywnie do nas, ludzi XXI wieku, przemówiła. Jej głos sprzed ponad 170 lat był bardzo wyrazisty i poruszył nasze serca. Kreacja Pani Elżbiety Kijowskiej wywarła na nas mocne wrażenie. I znów możemy podziękować Panu Bogu za tak piękne doznania. Był to niezapomniany wieczór, który uświetnił nasze parafialne święto.  

ks. Jerzy Wikieł – proboszcz.

Konsekracja biskupia księdza Michała Janochy.

Katedra Św. Jana Chrzciciela w Warszawie 14 czerwca 2015r godz. 15.00:

Konsekracja biskupia księdza profesora Michała Janochy.Głowiny Konsekrator Kardynał Kazimierz Nycz i współkonsekratorzy:Nuncjusz Apostolski Arcybiskup Celestino Migliore oraz Arcybiskup Józef Michalik.Kapłani Asystujący: ksiądz Prałat Kazimierz Kalinowski i Ksiądz kanonik Jerzy Wikieł.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tej uroczystości.

„Droga życia”

„Droga życia” to tytuł wieczoru słowno-muzycznego jaki będzie miał miejsce w naszym kościele w niedzielę 31 maja o g. 19 –tej. Na program tego wieczoru złożą się autobiograficzne wypowiedzi sługi Bożego ks. Stefana kard. Wyszyńskiego przedstawione przez pana Piotra Bajora oraz muzyka harfowa w wykonaniu pani Aliny Łapińskiej, tegorocznej abiturientki Państwowego Liceum Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Ponadto od niedzieli 24 maja w naszym kościele można oglądać wystawę planszową poświęconą Prymasowi Tysiąclecia udostępnioną nam dzięki życzliwości pań z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać w naszym kościele do 21 czerwca tego roku. Serdecznie zapraszmy!

Jubileusz 75 lat pobytu sióstr Niepokalanek w Parafii

Wystawa w Kościele

Wystawa poświęcona jubileuszowi 75 –lecia pobytu Sióstr Niepokalanek wśród społeczności Wrzosowa- Burakowa i Ich pracy związanej z istniejącym od tylu już lat przedszkolem jest prezentowana w bocznej kaplicy kościoła

Można ją oglądać przez najbliższe dni aż do czasu Wielkiego Postu.   

Zapraszamy

Dzisiaj jest

wtorek,
29 listopada 2022

(333. dzień roku)

Święta

Wtorek, I Tydzień Adwentu
Rok A, I
Dzień Powszedni